Jednostka i państwo w cyberprzestrzeni

Keynote speakers

dr hab. prof. uczelni Katarzyna Chałubińska - Jentkiewicz
Akademia Sztuki Wojennej

Katarzyna Chałubińska - Jentkiewicz

dr hab. prof. uczelni
Dr hab. nauk prawnych (doktorat UW i habilitacja UJ), radca prawny, profesor uczelni i kierownik Katedry Prawa Informatycznego na Wydziale Prawa i Administracji w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, dyrektor Akademickiego Centrum Polityki Cyberbezpieczeństwa, członek Rady ds. Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS. W latach 1996-2010 pracowała jako prawnik m.in. w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, Telewizji Polsat S.A. oraz w TVP S.A. W latach 2011-2018 wicedyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, instytucji zajmującej się digitalizacją i upowszechnianiem dziedzictwa audiowizualnego (centrum kompetencji w obszarze cyfryzacji). Obecnie dyrektorka Rejestru Domen Internetowych w NASK PIB. Jako naukowiec prowadzi prace badawcze dotyczące regulacji prawnych w obszarze mediów, cyberbezpieczeństwa, zagrożeń bezpieczeństwa informacyjnego, ochrony własności intelektualnej, procesami cyfryzacji i wpływem nowych technologii na rozwój państwa i sytuację prawną jednostki. Redaktor naczelny pisma wydawanego przez ASzWoj - Cybersecurity & Law.
dr hab. prof. uczelni Valentin Constantinov
Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iona Kreangi w Kiszyniowie

Valentin Constantinov

dr hab. prof. uczelni
Mołdawski historyk, absolwent Uniwersytetu Alexandru Ioan Cuza w Iasi – Rumunia. Za swoją pracę doktorską, na podstawie której ukazała się monografia pt. "Wołoszczyzna i Mołdawia za panowania Radu Mihnei" zdobył nagrodę Nicolae Bălcescu Akademii Rumuńskiej. Autor licznych artykułów naukowych na temat stosunków polsko-rumuńskich publikowanych w Mołdawii i Polsce. W jego badaniach ważną rolę odgrywa problematyka polska. Jest stypendystą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Programu Lane'a Kirklanda 2004-2005; Polskiej Komisji ds. UNESCO 2006-2008, 2010-2012; Międzynarodowego Centrum Kultury-Kraków, 2011. Koordynator staży zawodowych mołdawskich wykładowców i studentów na polskich uczelniach. Organizator wielu konferencji międzynarodowych. Redaktor Naczelny Rocznika „Polsko-Mołdawski Dialog Międzykulturowy”
dr hab. prof. UMCS Agnieszka Demczuk
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Agnieszka Demczuk

dr hab. prof. UMCS
Prawniczka i politolożka, profesorka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w obszarze nauk o polityce i administracji, od 2008 r. pracuje w Katedrze Systemów Politycznych i Praw Człowieka w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji; w latach 2004-2008 pracowała w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie, od 2020 r. kierowniczka Zespołu Badań Propagandy i Dezinformacji w INoPiA UMCS; autorka prac z zakresu ochrony praw człowieka, wolności wypowiedzi, dezinformacji, infodemii COVID-19 i społeczeństwa informacyjnego. W 2022 r. brała udział w pracach dotyczących raportu „Przeciwdziałanie dezinformacji w Polsce. Rekomendacje systemowe”, przygotowanego przez blisko czterdziestu polskich ekspertów i zawierającego ponad sześćdziesiąt rekomendacji, przedstawionego w Senacie RP w marcu 2023 r. Więcej: https://www.umcs.pl/pl/addres-book-employee,538,pl.html
dr Giovanni Ercolani
Uniwersytet w Murcji

Giovanni Ercolani

dr
Doktor antropologii społecznej, Uniwersytet w Murcji, Hiszpania; doktor w zakresie stosunków międzynarodowych i studiów o bezpieczeństwie, Nottingham Trent University, Wielka Brytania. Jest antropologiem społeczno-kulturowym, badaczem w grupie badawczej „Społeczeństwo i Kultura” (Uniwersytet w Murcji, Hiszpania) i pracownikiem naukowym w „LADEC – Laboratoire d'Anthropologie des Enjeux Contemporains” (Université Lumière Lyon 2, Francja). Dr Ercolani jest specjalistą w zakresie antropologii społeczno-kulturowej, nauk politycznych, studiów nad bezpieczeństwem, stosunków międzynarodowych, kulturoznawstwa, socjologii sztuki i historii współczesnej; jego multidyscyplinarne badania skupiają się na tematyce kultury, mitów społecznych, wyobrażeń zbiorowych, symboli, bezpieczeństwa i tożsamości; i jest członkiem (wybranym) „Królewskiego Instytutu Antropologicznego Wielkiej Brytanii i Irlandii” (Wielka Brytania).
dr Diana Etco
Akademia Nauk Republiki Mołdawii w Kiszyniowie

Diana Etco

dr
Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej ze specjalnością Rzeźba i Sztuki Plastyczne (1989-1993). Po ukończeniu Wyższej Szkoły Pedagogicznej, w 1993 roku pomyślnie zdała egzaminy wstępne na Wydział Historii Państwowego Uniwersytetu Mołdawii. Pracę licencjacką na temat „Geneza nazizmu” obroniła pod kierunkiem opiekuna naukowego Alexandru Moșanu, doktora historii, pierwszego prezydenta parlamentu Republiki Mołdawii. W 1998 roku ukończyła z sukcesem studia na Wydziale Historycznym Państwowego Uniwersytetu Mołdawii. W latach 1998-2001 pisała doktorat w Instytucie Historii Akademii Nauk Republiki Mołdawii. W 2003 roku obroniła pracę doktorską z historii pod tytułem: „Edukacja teologiczna w Besarabii (1812-1917). Od 1998 do chwili obecnej pracuje w Instytucie Historii Akademii Nauk Republiki Mołdawii w Kiszyniowie. Obszar zainteresowań badawczych: nowe technologie informacyjne i ich zastosowanie w edukacji publicznej.
Prof. Christopher Farrands
Nottingham Trent University

Christopher Farrands

Prof.
Dr Chris Farrands kształcił się na Uniwersytecie Walii w Aberystwyth, London School of Economics i Uniwersytecie w Durham. Był kierownikiem grupy badawczej Stosunków Międzynarodowych w School of Humanities na Nottingham Trent University. Wykładał także na LSE, Leicester University i Open University, a także był profesorem wizytującym na uniwersytetach w Grenoble i Paris XII Créteil oraz na American University w Waszyngtonie. Jest autorem około stu artykułów, autorem, współautorem lub redaktorem kilkunastu książek, najnowsza m.in. International Political Economy in the 21st Century (London, Routledge, 2024, wyd. 3). Swoje zainteresowania badawcze skupia ostatnio na zagadnieniach technologii i bezpieczeństwa, ale publikował także na temat filozofii ekonomii politycznej i polityki zagranicznej. Pełnił funkcję konsultanta ds. technologii i ekonomii politycznej w Economist Intelligence Unit, Oxford Analytica, Komisji Europejskiej i kilku departamentach rządu Wielkiej Brytanii.
Ambassador Shota Gvineria
Baltic Defence College

Shota Gvineria

Ambassador
Ambasador Shota Gvineria dołączył do Baltic Defence College jako wykładowca na Studiach nad Obronnością i Cyberprzestrzenią w lipcu 2019 r. Od 2017 r. jest także pracownikiem Centrum Badań nad Polityką Gospodarczą. Wcześniej Amb. Gvineria pracował na różnych stanowiskach w gruzińskim sektorze publicznym. Shota Gvineria pełnił między innymi funkcję zastępcy sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego Gruzji. W latach 2015-16 pełnił funkcję Doradcy ds. Polityki Zagranicznej Ministra Obrony Gruzji. W latach 2010-14 pełnił funkcję Ambasadora Gruzji w Królestwie Niderlandów. W 2010 r. awansował na stanowisko dyrektora Departamentu Spraw Europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Gruzji. Wcześniej pełnił funkcję szefa wydziału NATO w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Gruzji. W latach 2006-2008 Shota Gvineria pełnił funkcję doradcy Gruzińskiej Misji przy NATO. Amb. Gvineria posiada tytuł magistra studiów nad bezpieczeństwem strategicznym uzyskany na Uniwersytecie Obrony Narodowej w Waszyngtonie. Uzyskał także tytuł magistra stosunków międzynarodowych w Szkole Dyplomatycznej w Madrycie i administracji publicznej na Gruzińskim Uniwersytecie Technicznym.
prof. dr hab. Miron Lakomy
Uniwersytet Śląski

Miron Lakomy

prof. dr hab.
Profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. Visiting fellow w Italian Team for Security, Terroristic Issues & Managing Emergencies (ITSTIME), Universita Cattolica del Sacro Cuore w Mediolanie, w ramach programu im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (2023-2024). Dwukrotny stypendysta University of Cambridge, visiting fellow w University of Oxford oraz w European University Institute we Florencji. International Research Fellow (non-resident) w Information Society Law Centre, Università degli Studi di Milano (2022-2023). Realizował badania naukowe w takich instytucjach jak m.in. University of Toronto oraz King’s College London. Prowadził również wykłady na Faculté de Droit et Science Politique, Université de Nice Sophia Antipolis we Francji oraz Facolti di Scienze Politiche, Universita Degli Studi di Napoli we Włoszech. Zaangażowany w krajowe (NCN, OPUS 13) oraz międzynarodowe projekty naukowe (Global Network on Extremism & Technology, King’s College London, Swansea University, International Council for Canadian Studies). Członek rady redakcyjnej „Security Journal” (Palgrave Macmillan, Impact Factor: 1.67),a także sieci badawczych Countering Violent Extremism Working Group w The Washington Institute for Near East Policy oraz Constitutional Responses to Terrorism w ramach International Association of Constitutional Law. Jest instruktorem w zakresie OSINT. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na zagadnieniach związanych z działalnością propagandową organizacji terrorystycznych w Internecie, wojną informacyjną, bezpieczeństwem teleinformatycznym, a także uwarunkowaniami i implikacjami konfliktów zbrojnych. W zakres jego zainteresowań naukowych wchodzą również kwestie związane z polityką bezpieczeństwa Polski. Do 2024 r. opublikował pięć monografii i współredagował cztery prace zbiorowe. Jest autorem ponad 65 rozdziałów w pracach zbiorowych oraz artykułów naukowych, wydanych przez wiodące polskie i zagraniczne czasopisma naukowe.
dr Jacek Raubo
Grupa Defence24

Jacek Raubo

dr
Szef działu analiz Grupy Defence24, analityk oraz wykładowca akademicki, pracujący na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Zajmuje się kwestiami stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa narodowego oraz rozwoju nowoczesnych technologii z zakresu bezpieczeństwa i obronności.
Prof. Dr. LLM. DSc Ilin Savov
Uniwersytet w Trakii

Ilin Savov

Prof. Dr. LLM. DSc
Dyrektor Instytutu Naukowego ds. bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju żywności na Uniwersytecie w Trakii. Jest profesorem zwyczajnym, doktorem i doktorem nauk w dyscyplinie bezpieczeństwo narodowe. W 2000 roku rozpoczął karierę zawodową jako oficer wywiadu w służbach bezpieczeństwa Republiki Bułgarii. W 2013 roku obronił swój pierwszy stopień doktora na Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Bułgarii. W 2021 roku obronił drugi stopień doktora w Akademii Wojskowej Republiki Bułgarii. Od 2022 r. do grudnia 2023 r. był komisarzem, prorektorem Akademii MSW. Szkoli funkcjonariuszy policji śledczej i funkcjonariuszy w strukturach zapobiegania przestępczości w Bułgarii, Łotwie, Litwie, Estonii, Czechach, Polsce, Rumunii, Grecji i innych krajach. Prowadzi zajęcia i wykłady jako profesor zwyczajny na Uniwersytecie w Trakii, Uniwersytecie w Sofii, Uniwersytecie w Płowdiwie, Nowym Uniwersytecie Bułgarskim, Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Akademii Wojskowej Republiki Bułgarii. Autor ponad 90 publikacji (10 książek monograficznych) z zakresu wywiadu i obronności bezpieczeństwa narodowego. Prof. Dr. Ilin Savov jest uznanym ekspertem w zakresie zagadnień bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, a także działań operacyjno-rozpoznawczych i operacyjno-technicznych na rzecz ochrony przed międzynarodowymi zorganizowanymi grupami przestępczymi. Wygłasza szereg raportów na prestiżowych forach naukowych w Republice Bułgarii i za granicą. Jako naukowiec prowadzi badania w zakresie zagadnień prawnych regulacji w obszarze zarządzania i funkcjonowania służb bezpieczeństwa i MSW, równowagi żywnościowej, cyberbezpieczeństwa, handlu ludźmi, procesów migracyjnych, wykorzystania i kontroli specjalnych narzędzi wywiadowczych oraz dane o ruchu w Republice Bułgarii, UE i USA. Jest członkiem Związku Naukowców Republiki Bułgarii i Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA).